Salta al contenuto

Moldweb
Moldova Community Italia utilizza cookies. Leggi le Regole privacy per maggiori informazioni. Per rimuovere questo messaggio clicca sul pulsante qui di fianco:    Accetto l'uso dei cookies
  • Login con Facebook Login con Twitter Log In with Google      Login   
  • Registrati

•  

Benvenuto su Moldweb

Immagine Postata Benvenuto su Moldweb. Come puoi vedere, da semplice visitatore del forum non ti è permesso interagire attivamente con la community, di sentirti parte di questo meraviglioso posto, per questo ti invitiamo a registrarti! Registrati subito o fai il login. Immagine Postata
Se poi hai un account Immagine Postata, Immagine Postata, Immagine Postatao Immagine Postata è ancora più facile! Senza registrarti, fai direttamente il login con le tue credenziali Google, Facebook, Twitter o OpenId. Ti aspettiamo online con noi, tu cosa aspetti? Immagine Postata
Guest Message by DevFuse

Foto
- - - - -

ELEZIONI 2014: Il programma degli incontri organizzati in Italia dal PLDM

Discussione archiviata. Non è più possibile intervenire in questa discussione.
62 risposte a questa discussione

#21 VincentHanna

VincentHanna

Advanced Member

• 1410 messaggi

Inviato 13 novembre 2014 - 17:41

Dar eu sint convinsă că trebuie să votăm calea spre europa, fiindcă sîntem în europa(geografic ) şi nu avem nevoie de asia. Tineretul care a fost în europa nu mai vrea să audă de rusia. Nu avem nimic contra poporului rus, dar politicilor ruşi, care venind la noi în ţară, nu doresc să înveţe limba noastră, lucrează numai în posturi de şefi la oraş, nuci unul nu lucrează la sat şi nici în cîmp, trăind pe pămîntul nostru, ne tratează că oameni de categoria a doua. Nu văd nici un motiv să- i mai respectăm, fiindcă la orice neîntelegere, ne pedepsesc cu embargou -ri, şi sistari de energie. Ştim, că trebuie să lucram, şi o vom face, doar să ne simtim oameni. Avînd un prieten mai inteligent, tinzi să fii şi tu că el. Mergem spre Europa!

Probabil nu-ti imaginezi ce conflict generational se va verifica de acum inainte si la ce va aduce 

Moldova, fiind in Europa, are legaturi mai stranse si din punct de vedere afectiv cu Rusia

Vezi cati la noi in MD tind spre Rusia din punct de vedere cultural 

Apoi mai avem care se declara nationalisti/rusofobi, care roman, care moldovean dar vorbesc cu alde "nu m-am daganit" "apridilestiti" "astanovka" si "horosho" etc. 

Oameni buni, noi n-avem un pilon de care sa ne sprijinim 

vin prietenii di UE si ne iau si pamantul de sub picioare 

Cati anul curent au falimentat din cauza embargoului din Est si din cauza taxelor din Vest, 

vand pamanturile si le cumpara strainii, si noi lucram pentru ei PE PAMANTURILE NOASTRE 

Nu-i aici nici o idee de patriotism sau altceva, dar pur si simplu tara noastra comunitatea nostra va fi calcata in picioare moral si spiritual, mai mult decat au facut-o Rusia sau sovieticii 

Eu sincer, in Rusia ca partener major, vad o stabilitate. Poate nu va creste cum creste UE (si aici ramane inca de vazut) dar siguranta si garantia pentru ziua de maine e mult mai importanta decat cresterea PIB-ului anual sau investitiile/specularea economica/nenumarate transferuri de fonduri spalate si pierdute 

#22 iucica

iucica

Advanced Member

• 136 messaggi

Inviato 13 novembre 2014 - 17:48

Sint intru totul de acord, 100%, Badica, posibil nu am fost corect înţeleasă, nimeni nu exclude relaţiile comerciale (civilizate) cu Rusia şi cu uniunea vamală. Părerea mea este diversă de a lui V.Hana, calea noastră e spre Europa, şi nu sîntem şi nici nu am fost noi poporul, care se ciartă cu vecinii şi scuipă în fîntîna de unde bea apă.

#23 badica

badica

L'addetto stampa

• 7633 messaggi

Inviato 13 novembre 2014 - 17:55

Votează Dodon, el are Soluția :) :)

Mie mii frica, sincer, cind aud declarațiile lui

(Apropo cind el vorbește in rusa e cam comic)

Dar daca doriți sa puneți ștampila pentru un partid condus, practic, de Greceanîi si Dodon (cu totul bagajul lor historic) ...poftiți :) Eu nu îs deacord dar, asa cum sa spune...fiecare are gustul lui.

Sint intru totul de acord, 100%, Badica, posibil nu am fost corect înţeleasă, nimeni nu exclude relaţiile comerciale (civilizate) cu Rusia şi cu uniunea vamală. Părerea mea este diversă de a lui V.Hana, calea noastră e spre Europa, şi nu sîntem şi nici nu am fost noi poporul, care se ciartă cu vecinii şi scuipă în fîntîna de unde bea apă.

Ne am inteles :)

#24 badica

badica

L'addetto stampa

• 7633 messaggi

Inviato 13 novembre 2014 - 18:12

vin prietenii di UE si ne iau si pamantul de sub picioare

Cati anul curent au falimentat din cauza embargoului din Est si din cauza taxelor din Vest,

vand pamanturile si le cumpara strainii, si noi lucram pentru ei PE PAMANTURILE NOASTRE

Probabil nu ai considerat faptul ca cele mai importante bogăție MD sunt deja in miinile Rusiei asa cum probabil, spre exemplu, nu ai socotit faptul ca cele mai marii firme care produc vinuri sunt sub controlul lor ( si acum practic s-au pus un autoembargo ).

In sfirsit, daca ai menționat taxele, probabil ai uitat ce înseamnă si ce valoare are aceasta zi Historica in care Parlamentul european a ratificat acordul de asociere cu Rep Moldova.

#25 iucica

iucica

Advanced Member

• 136 messaggi

Inviato 13 novembre 2014 - 18:16

Votează Dodon, el are Soluția :) :)

Mie mii frica, sincer, cind aud declarațiile lui

(Apropo cind el vorbește in rusa e cam comic)

Dar daca doriți sa puneți ștampila pentru un partid condus, practic, de Greceanîi si Dodon (cu totul bagajul lor historic) ...poftiți :) Eu nu îs deacord dar, asa cum sa spune...fiecare are gustul lui.

Ne am inteles :)

#26 iucica

iucica

Advanced Member

• 136 messaggi

Inviato 13 novembre 2014 - 18:18

Dacă, te-ai referit la mine Badica, mi dispiace, sint alergic la dodon! !

#27 badica

badica

L'addetto stampa

• 7633 messaggi

Inviato 13 novembre 2014 - 18:19

Suntem in 2 Draga mea :)

#28 VincentHanna

VincentHanna

Advanced Member

• 1410 messaggi

Inviato 13 novembre 2014 - 18:26

In sfirsit, daca ai menționat taxele, probabil ai uitat ce înseamnă si ce valoare are aceasta zi Historica in care Parlamentul european a ratificat acordul de asociere cu Rep Moldova.

badica, mai viziteaza tema de alaturi 

Este Acordul, nu-i acordul! Producatorii de fructe, INDIGNATI: Nu putem exporta liber in UE. Reactia autoritatilor

http://inprofunzime....u---730311.html

socot ca poama si merele tre' sa fie inca bune de exportat 

#29 badica

badica

L'addetto stampa

• 7633 messaggi

Inviato 13 novembre 2014 - 18:30

Sa inteleg ca nu știi ca pentru a intra in vigoare fara restricții si fara momente "provizorie" acest acord trebuie sa fie ratificat de toate Tarile membre al UE?

Era scris in linkul plasat pe pagina precedenta;

Per entrare in vigore, l'accordo deve essere ratificato anche dai parlamenti nazionali degli Stati membri dell'UE. Parti dell'accordo, incluso l'accordo di libero scambio globale e approfondito, sono state applicate in via provvisoria dal 1° settembre 2014. La Repubblica di Moldova ha ratificato l'accordo il 2 luglio.

Este un iter de respectat si imi dau seama ca toti vor tot si fara a aștepta dar daca ați așteptat si răbdat pina acum deja suntem pe ultima suta de metri pentru a beneficia deplin de aceasta noua oportunitate.

Messaggio modificato da badica il 13 novembre 2014 - 18:48

#30 vasia

vasia

Advanced Member

• 1497 messaggi

Inviato 13 novembre 2014 - 19:00

Probabil nu ai considerat faptul ca cele mai importante bogăție MD sunt deja in miinile Rusiei asa cum probabil, spre exemplu, nu ai socotit faptul ca cele mai marii firme care produc vinuri sunt sub controlul lor ( si acum practic s-au pus un autoembargo ).

Si cine a vindut banca de economii cu 5 lei per actiune? Cine a dat in concesiune GRATIS aeroportul rusilor?

Irigare zici, pentru cine? pentru paminturile lui filat? sea facut irigare in anenii noi cu bani americani pe paminturile sale. 

Ti-am zis si i-ti repet eu tot o sa votez pentru un partid pro-european, dar nu as vota nicioda pentru partidul lui filat. 

La externe nota 10 pentru acesti 5 ani de guvernare, dar pe plan intern nota 4. Si ramin repetenti, pentru ca puteau sa faca mai multe si mai calitativ. Dar pe ei e intereseaza doar interesul propriu si apcaturile. 

Agitaţie electorală la spital

Agitaţie electorală în timpul orelor de muncă! S-a întâmplat la Spitalul raional Străşeni, unde medicii au fost invitaţi astăzi să asculte timp de o oră promisiunile electorale ale liderului PLDM, Vlad Filat. În aceste condiţii, bolnavii au fost nevoiţi să aştepte pe holuri până s-a încheiat 

#31 badica

badica

L'addetto stampa

• 7633 messaggi

Inviato 13 novembre 2014 - 19:08

Ce tine de BEM si AC spui niște aberații, ce tine de Millenium compact as vrea sa vad daca ai curaj sa scrii ca si toate drumurile reabilitate cu bani acei sunt pt Filat. Sincer credeam ca faci o informare mai corecta si obiectiva si nu bazată doar pe materialul produs in niște articole false si pline de speculații.

Ai spus mai sus ca: eu ti am demonstrat...

Asta cum? Pentru a demonstra asa ceva e suficient de plasat 4 articole? Complimenti! :)

--------------------------////////////////////---------------------

Cresc exporturile de produse Md in UE

Exporturile de produse moldoveneşti în Uniunea Europeană au crescut anul acesta cu aproape 15 la sută, arată datele Biroului Naţional de Statistică. Este un semn că producătorii de la noi se uită tot mai mult spre graniţa de vest şi încearcă să-şi facă loc pe piaţa europeană, unde concurenţa este una loială, spun experţii.

În primele nouă luni ale anului 2014, Moldova a exportat în Uniunea Europeană mărfuri în valoare de 905 milioane de dolari, în creştere cu aproape 15 la sută faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, arată datele Biroului Naţional de Statistică. Totodată, se înregistrează şi o creştere a importurilor din Uniunea Europeană, care s-au cifrat la 1 miliard 900 milioane de dolari, cu aproape opt la suta mai mult decât anul precedent.

Totuşi, produsele agroalimentare constituie doar o treime din volumul total de exporturi moldoveneşti în Uniunea Europeană. Celelalte două treimi se referă la mărfurile industriale. În mare parte, este vorba despre articole manufacturate, precum încălţăminte, haine şi covoare. De cealaltă parte, scad schimburile comerciale dintre ţara noastră şi Federaţia Rusă. În perioada ianuarie-septembrie 2014, pe piaţa rusă au ajuns mărfuri moldoveneşti în valoare de 344 de milioane de dolari, în scădere cu 30 la sută în raport cu perioada similară a anului trecut. Torul se datorează restricţiilor la import pe care Rusia le-a impus Republicii Moldova, spun experţii.

Exporturile mărfurilor moldoveneşti au scăzut nu doar în Federaţia Rusă, ci şi în întreg spaţiul CSI, unde Moldova a exportat anul acesta cu 17 la sută mai puţin decât în anul precedent. În total, în ultimele nouă luni, Moldova a exportat mărfuri în valoare de peste 1,7 miliarde de dolari, înregistrând o scădere nesemnificativă de 0,2 la sută faţă de 2013.

http://jurnal.md/ro/...ovenesti-in-ue/

Messaggio modificato da badica il 13 novembre 2014 - 19:12

#32 badica

badica

L'addetto stampa

• 7633 messaggi

Inviato 13 novembre 2014 - 19:22

Ti-am zis si i-ti repet eu tot o sa votez pentru un partid pro-european, dar nu as vota nicioda pentru partidul lui filat.

La externe nota 10 pentru acesti 5 ani de guvernare, dar pe plan intern nota 4.

Si eu respect părerea ta, cu toate ca nu sunt deacord cu tine si cu speculațiile tale.

Nu uita ca acea nota 10, vrei sau nu vrei, l ai de fapt acordată si lui Filat.

O seara buna sa ai Vasia.

#33 VincentHanna

VincentHanna

Advanced Member

• 1410 messaggi

Inviato 13 novembre 2014 - 20:02

Sa inteleg ca nu știi ca pentru a intra in vigoare fara restricții si fara momente "provizorie" acest acord trebuie sa fie ratificat de toate Tarile membre al UE?

Era scris in linkul plasat pe pagina precedenta;

Per entrare in vigore, l'accordo deve essere ratificato anche dai parlamenti nazionali degli Stati membri dell'UE. Parti dell'accordo, incluso l'accordo di libero scambio globale e approfondito, sono state applicate in via provvisoria dal 1° settembre 2014. La Repubblica di Moldova ha ratificato l'accordo il 2 luglio.

Este un iter de respectat si imi dau seama ca toti vor tot si fara a aștepta dar daca ați așteptat si răbdat pina acum deja suntem pe ultima suta de metri pentru a beneficia deplin de aceasta noua oportunitate.

badica, 

poame si merele din toamna 

che fine hanno fatto ? 

#34 VincentHanna

VincentHanna

Advanced Member

• 1410 messaggi

Inviato 13 novembre 2014 - 20:06

Parti dell'accordo, incluso l'accordo di libero scambio globale e approfondito, sono state applicate in via provvisoria dal 1° settembre 2014

cosa starebbe a significare "in via provvisoria" ? 

si esporta e si gioca a dadi ? 

perché nel periodo autunnale sono arrivate tante lamentele ? 

dagli agricoltori 

#35 badica

badica

L'addetto stampa

• 7633 messaggi

Inviato 13 novembre 2014 - 20:24

Ma suvvia finiamola con queste domandine retoriche Mr. Punto di domanda!

Una grande quantità di mele, immagino tu lo sappia, è stata esportataverso la Bielorussia e successivamente re-direzionata, non senza polemiche, verso la Russia. Un'altra importante quantità di mele e' giunta sul mercato rumeno (per esempio nel colosso Metro) mentre, anche questo presumo che tu lo sappia, ci sono diverse cose da aggiustare (i classici compiti a casa) per quanto riguarda la qualità offerta dai produttori tuoi connazionali. L'Ue ha degli standard molto elevati e non tutti i produttori Md sono all'altezza...

Ci sono tuttavia delle aziende che hanno intrapreso la strada giusta, tipo questa: http://www.publika.m...na_1665301.html

Infatti spesso si dice che: unele mere moldovenesti au reusit sa cucereasca Europa, in timp ce altele nici la suc nu ajung...

C'è poi una discreta dose di disinformazione negli agricoltori e ovviamente un altro discreto utilizzo politico della questione....

È lo stesso discorso dei vini....qualche giorno fa ho riportato una serie di esempi di autentica eccellenza moldava che hanno trovato spazio e apprezzamento in occidente mentre, al contempo, ci sono ancora vini che, come diceva qualcuno con tono dispregiativo in Russia, non sono nemmeno buoni per verniciare i recinti....

Vedrai come, col crescere della qualità dell'intero processo produttivo, di lavorazione e conservazione, crescerà anche lo spazio sui mercati UE. Questo più che dall'UE dipende da voi.

Messaggio modificato da badica il 13 novembre 2014 - 20:44

#36 VincentHanna

VincentHanna

Advanced Member

• 1410 messaggi

Inviato 13 novembre 2014 - 22:08

Vedi badica, tu non parli mai esplicitamente e dai per scontato quello che non è esattamente scontato 

Io comunque so per diretta esperienza che c'è stato del raccolto specie l'uva quest'anno abbondante e succosa, si faticava a trovare una distribuzione 

nutrivano grandi speranze per l'export UE, Romania 

e invece ioc!

col crescere della qualità dell'intero processo produttivo, di lavorazione e conservazione, crescerà anche lo spazio sui mercati UE. Questo più che dall'UE dipende da voi

Questo più che altro è una frase tanto per scrivere a La Torre di Guardia 

dipenderà da noi ma un privilegio per pochi furbi come Filat ad esempio e altri bei personaggi 

#37 badica

badica

L'addetto stampa

• 7633 messaggi

Inviato 14 novembre 2014 - 08:38

Un conto è nutrire delle speranze

mentre un altro è essere pronti e organizzati

per far fronte alle richieste (talvolta anche esagerate) e rispettare gli standards

dell'Unione Europea.

In questo, lo ripeto,

devono attivarsi di più i moldavi

(senza stare tanto a scomodare VF ogni 3x2)

....della serie...ogni occasione per te è buona...anche se in questo VF non c'entra nulla.

si faticava a trovare una distribuzione 

e invece ioc!

Non so quale sia il caso specifico del quale tu parli

ma mi pare di averti riportato ieri alcuni esempi

tipo quelli delle mele (da te citate) che hanno trovato spazio

ad esempio

presso la grande azienda di distribuzione "Metro Cash & Carry".

Tornando all'uva da tavola,

è stata esportata ad esempio in Romania

e da qui acquistata, fra gli altri, anche dalla Serbia (che quest'anno ha avuto perdite importanti).

Ti riporto le analisi di una società di consulting

che ha analizzato i mercati più interessanti per i prodotti moldavi:

486-export-vinuri.gif

486-export-struguri.gif

486-export-mere.gif

Messaggio modificato da badica il 14 novembre 2014 - 09:13

#38 badica

badica

L'addetto stampa

• 7633 messaggi

Inviato 14 novembre 2014 - 09:21

Domani a Brescia, in via Luigi Einaudi, 23 (presso la sede della locale Camera di Commercio)

via_einaudi.jpg
main-news-01.jpg
l'incontro con Natalia Gherman, Vice-Primo Ministro della Rep. Moldova e Ministro degli esteri

Invitata speciale la cantante Natalia Barbu :band:

jqi9mv.jpg

Messaggio modificato da badica il 14 novembre 2014 - 09:22

#39 VincentHanna

VincentHanna

Advanced Member

• 1410 messaggi

Inviato 14 novembre 2014 - 10:45

Lascia stare un po', 

quando la Russia emette restrizioni sui nostri prodotti è qualcosa di cattivo-aggressivo 

quando UE dice che non rispettiamo standard perché plastica o cartone fa differenza è da ritenere un buon rimprovero 

o per spiegarmi meglio

cosa cambia tra l'embargo russo e la qualità pretesa dall'UE ? 

secondo me questo 

cicagna1.jpg

poi badica ovviamente lo vede in un altro modo 

#40 badica

badica

L'addetto stampa

• 7633 messaggi

Inviato 14 novembre 2014 - 10:54

Lascia stare un po', 

quando la Russia emette restrizioni sui nostri prodotti è qualcosa di cattivo-aggressivo 

quando UE dice che non rispettiamo standard perché plastica o cartone fa differenza è da ritenere un buon rimprovero 

o per spiegarmi meglio

cosa cambia tra l'embargo russo e la qualità pretesa dall'UE ? 

Ma che diavolo di paragone fai?

Eddai Vincent, non giocare...

L'embargo russo è chiaramente un embargo di tipo politico camuffato da non meglio precisati aspetti

legati alla sicurezza dei prodotti

poichè sai bene che quegli stessi prodotti che prima erano OK tutto ad un tratto sono diventati

PERICOLOSI per la salute...

Per il discorso UE parliamo di tutt'altre problematiche e, soprattutto,

di un'attuazione che deve ancora entrare a pieno regime

mancando ancora, dopo la ratifica di ieri del Parlamento UE, quella di tutti gli Stati membri

oltre ad una evidente disorganizzazione e spesso disinformazione fra gli stessi produttori moldavi.

Fra l'altro, la possibilità data dall'UE per l'inserimento di prodotti moldavi nel proprio mercato

con condizioni diciamo "di riguardo"

prima ancora che l'accordo entri in vigore

mi pare un segnale importante.

Questo ovviamente non significa che nell'UE puo' entrare di tutto

e, da consumatore finale, sinceramente ne sono contento.

Messaggio modificato da badica il 14 novembre 2014 - 11:16