Salta al contenuto

Moldweb
Moldova Community Italia utilizza cookies. Leggi le Regole privacy per maggiori informazioni. Per rimuovere questo messaggio clicca sul pulsante qui di fianco:    Accetto l'uso dei cookies
  • Login con Facebook Login con Twitter Log In with Google      Login   
  • Registrati

•  

Benvenuto su Moldweb

Immagine Postata Benvenuto su Moldweb. Come puoi vedere, da semplice visitatore del forum non ti è permesso interagire attivamente con la community, di sentirti parte di questo meraviglioso posto, per questo ti invitiamo a registrarti! Registrati subito o fai il login. Immagine Postata
Se poi hai un account Immagine Postata, Immagine Postata, Immagine Postatao Immagine Postata è ancora più facile! Senza registrarti, fai direttamente il login con le tue credenziali Google, Facebook, Twitter o OpenId. Ti aspettiamo online con noi, tu cosa aspetti? Immagine Postata
Guest Message by DevFuse

Foto

copilul meu e forta mea

Discussione archiviata. Non è più possibile intervenire in questa discussione.
6 risposte a questa discussione

#1 LENUTSA

LENUTSA

Newbie

• 3 messaggi

Inviato 14 febbraio 2010 - 12:36

Buna la toti! Eu am un baeat de aproape 7 ani,si 5 ani decind sint in Italia. Am venit cum vine aproape toata lumea,,clandestin'',lasindu-mi copilul cu fosta soacrà. Dupa 3 ani de munca in casa cu batrinii,colete trinise pentru copil, bani pentru intretinerea lui, am reusit sa obtin mult rivnitul permis de shedere. Deci plec acasa,imi gasesc copilul in stare bunà in ceea ce priveste sanatatea, slava Domnului,dar cu imbracamintea cu care l-am lasat la 1 an shi 10 luni si hainutele ce le-am trimis eu din Italia,atunci am pus intrebarea,, ce s-a facut cu toti banii ce au fost trimisi''???.Introduc datele copilului in pashaport, fiind la moment casatorita nu am avut probleme,imi eau copilashul de minuta si ma intorc in Italia. Reusesc sa obtin permis de sedere si pentru copil, merge ultimul an la gradinita. In august 2009 plec la MD, cu ajutorul unui avocaf fac divortul si copilul ramine cu mine. Ne intoarcem in IT, acum copilul face prima elemantara, deci dupa 2 ani, copilul meu nu mai vorbeste nici mildoveneste nici rusa,cu toate ca intelege.Acum fostul sot a inceput sà mà ameninte periodic. Vrea copilul la MD. Datimi va rog un consiliu, ce trebuie sa fac?

#2 nikita

nikita

Advanced Member

• 6673 messaggi

Inviato 14 febbraio 2010 - 15:58

Il tuo ex marito ti ricatta e vuole da te i bani, i soldi.
Stendiamo un velo pietoso sugli ex mariti moldavi, ti prego, altrimenti comincio con il mio solito...
Ciò che scrivi non ha nulla di nuovo cara Lenutza, sappiamo tutto dei mariti moldavi che mandano le mogli a lavorare all'estero, su questo argomento abbiamo scritto fiumi di parole.
Boccaccia mia stai zitta!:(
Trovati un buon avvocato e sistemalo.

#3 Danza

Danza

Mamma Moldweb

• 4420 messaggi

Inviato 14 febbraio 2010 - 16:28

Sunt întru totul de acord cu nikita (per la prima volta?! Immagine Postata )

probabil că singurul lucru pe care îl vrea de la tine sunt banii

dat fiind că acum stați în Italia si aveți, probabil, un nivel de trai mai înalt

În mod normal pentru mulți ignoranți rămași acasă în Moldova

lucrul peste hotare echivalează cu bogății nesfârșite

fără a se gândi la sacrificiile pe care le fac imigranții peste hotare,

la nopțile nedormite, la lacrimile vărsate departe de casă și de familie

la umilințele și la discriminările la care sunt supuși deseori de către angajatorii străini.

Dacă vroia doar contactul cu copilul,

nu te amenința, nu își cerea dreptul cu forța

în plus, trebuie să te gândești un pic la rece (înainte de a apela la un avocat)

și să nu te lași manipulată și influențată de frică:

Spui că a fost o judecată

și că sentința a fost în favoarea ta.

OK

dar ce prevede hotărârea judecătorească?

el are dreptul de a-și vedea copilul?

sau a fost decăzut complet din drepturile părintești?

dacă nu, cât de des are dreptul de a-și vizita copilul?

În plus, copilul e mare, are 7 ani

el ce spune? îi este dor de tată? vrea să-l vadă?

O altă întrebare: cum te amenință? telefonic? prin scrisori?

- dacă prin telefon: înregistrează ori de câte ori te sună!

- dacă prin scrisori: păstrează-le

toate astea pot constitui probe importante în cazul unui eventual proces împotriva fostului soț

în baza lor el poate fi decăzut din drepturile părintești (dacă aceasta nu s-a întâmplat la precedentul proces de divorț)

și se poate emite un ordin judecătoresc de interdicție de apropiere de copil

care, dacă nu este respectat, îl poate duce direct la închisoare...

Spuse toate astea, capul sus Lenuța! nu dispera și nu te lăsa copleșită de frică!

p.s. Bine ai venit pe forumul nostru! Immagine Postata

#4 LENUTSA

LENUTSA

Newbie

• 3 messaggi

Inviato 18 febbraio 2010 - 11:25

Il tuo ex marito ti ricatta e vuole da te i bani, i soldi.
Stendiamo un velo pietoso sugli ex mariti moldavi, ti prego, altrimenti comincio con il mio solito...
Ciò che scrivi non ha nulla di nuovo cara Lenutza, sappiamo tutto dei mariti moldavi che mandano le mogli a lavorare all'estero, su questo argomento abbiamo scritto fiumi di parole.
Boccaccia mia stai zitta!Immagine Postata
Trovati un buon avvocato e sistemalo.

caro Nikita, e bello che mio ex marito non vuole da me i soldi... proprio cuesto è il problemapiu grande, io lo sistemerei credimi, ma che devo fare???

#5 nikita

nikita

Advanced Member

• 6673 messaggi

Inviato 18 febbraio 2010 - 15:46

caro Nikita, e bello che mio ex marito non vuole da me i soldi... proprio cuesto è il problemapiu grande, io lo sistemerei credimi, ma che devo fare???

Ah...no? Colpo di scena!
Cosa vuole allora?

#6 LENUTSA

LENUTSA

Newbie

• 3 messaggi

Inviato 18 febbraio 2010 - 19:13

Ah...no? Colpo di scena!
Cosa vuole allora?

vuole che io andassi in Moldavia per sempre,cosi cuando ne ha voglia lui, viene a vedere suo figlio....

#7 Danza

Danza

Mamma Moldweb

• 4420 messaggi

Inviato 18 febbraio 2010 - 20:12

vuole che io andassi in Moldavia per sempre,cosi cuando ne ha voglia lui, viene a vedere suo figlio....

se leggi quanto ti ho scritto sopra nella tua lingua

vedrai che il tuo ex può fare nulla o poco

per obbligarti a qualcosa

a volte mi chiedo a che pro scrivo dei consigli

se uno si compiace nella sua situazione

e continua a fare la vittima

senza guardare la realtà

e senza vedere che possiede tutte le carte x vivere tranquillo e felice....

mah...:hmm: