Salta al contenuto

Moldweb
Moldova Community Italia utilizza cookies. Leggi le Regole privacy per maggiori informazioni. Per rimuovere questo messaggio clicca sul pulsante qui di fianco:    Accetto l'uso dei cookies
  • Login con Facebook Login con Twitter Log In with Google      Login   
  • Registrati

•  

Benvenuto su Moldweb

Immagine Postata Benvenuto su Moldweb. Come puoi vedere, da semplice visitatore del forum non ti è permesso interagire attivamente con la community, di sentirti parte di questo meraviglioso posto, per questo ti invitiamo a registrarti! Registrati subito o fai il login. Immagine Postata
Se poi hai un account Immagine Postata, Immagine Postata, Immagine Postatao Immagine Postata è ancora più facile! Senza registrarti, fai direttamente il login con le tue credenziali Google, Facebook, Twitter o OpenId. Ti aspettiamo online con noi, tu cosa aspetti? Immagine Postata
Guest Message by DevFuse

Foto

Drepturile tatalui...

Discussione archiviata. Non è più possibile intervenire in questa discussione.
4 risposte a questa discussione

#1 scufitza

scufitza

Newbie

• 3 messaggi

Inviato 13 gennaio 2010 - 19:15

Buna! ! As vrea sa aflu informatii despre luarea drepturilor tatalui.Copilul meu are 2 ani.Mentionez ca sintem separati de la nasterea copilului,dar divortul s-a declarat cind el a implinit un an. Cint am divortat nu am cerut pensie alimentara.Tatal copilului sta in Franta si il vede foarte rar(de 2 ori pe an). Nu il ajuta material.Din dorinta de a lua copilul in Italia, tatal mi-a refuzat acordul. Am incercat sa rezolv problema pe o cale linistita,mentionind ca vom veni in tara de cite ori va veni si el, deoarece am dorit mereu ca copilul sa mentina o relatie cu tatal sau. Insa din refuzul lui care este inexplicabil am decis sa intreprind asemenea masuri. daca cineva a avut o situatie similara, atunci va rog,sa-mi spuneti care este procedura? Cit timp poate sa dureze? (am inteles ca e dificil)? Si poate este o alta posibilitate de a pleca cu copilul,fara a-i lua drepturile de tata. Va multumesc anticipat

#2 Danza

Danza

Mamma Moldweb

• 4420 messaggi

Inviato 14 gennaio 2010 - 13:04

Bine ai venit pe forum Scufita Immagine Postata

inainte de a-ti raspunde detaliat care e procedura

am nevoie de o precizare, tu esti in Moldova?

casatoria si, implicit, si divortul s-a pronuntat in Moldova?

#3 scufitza

scufitza

Newbie

• 3 messaggi

Inviato 14 gennaio 2010 - 14:03

Bine ai venit pe forum Scufita Immagine Postata

inainte de a-ti raspunde detaliat care e procedura

am nevoie de o precizare, tu esti in Moldova?

casatoria si, implicit, si divortul s-a pronuntat in Moldova?

Bine v-am gasit!!!
Da,eu sint in Moldova, stau aici,deoarece nu pot sa stau departe de copil. Casatoria si divortul s-au pronuntat aici.
M-ai cunoscut pe mine si pe copil acum 2 luni la hotelul Chisinau.

#4 Danza

Danza

Mamma Moldweb

• 4420 messaggi

Inviato 14 gennaio 2010 - 15:45

Bine v-am gasit!!!
Da,eu sint in Moldova, stau aici,deoarece nu pot sa stau departe de copil. Casatoria si divortul s-au pronuntat aici.
M-ai cunoscut pe mine si pe copil acum 2 luni la hotelul Chisinau.

aaaaahhhhhhhhhhhhhhh!!!

da, da...imi amintesc Immagine Postata

ok, hai sa trecem la lucruri serioase

zici ca tu ai refuzat pensia alimentara, asta este indicat undeva?

el si-a manifestat interesul fata de copil? iti da, chiar daca nu este obligat, vreun ajutor material?

cat ati fost casatoriti te-a maltratat?

a dorit de fapt copilul?

(nu imi raspunde nici mie nici aici in forum! sunt intrebari pe care ti le va face judecatorul ca sa inteleaga care e situatia reala)

daca tatal intr-adevar nu isi indeplineste rolul de tata si este practic inexistent

atunci procedura e mai usoara si dureaza cam 6 luni

primul pas ar fi sa depui o plangere de decadere a drepturilor parintesti la judecatoria sectorului in care stai

explici totul ce si cum

judecatorul iti va explica tot, pas cu pas ce tre' sa faci:
- sa iei certificat de la medicul de familie care sa confirme ca intr-adevar tatal nu a fost la spital niciodata cu copilul
- de la cresa (daca umbla la cresa)

se face citatie la locul de trai, sau daca nu stii exact adresa, se face citatie publica in ziarul Min. de Justitie

mai departe judecatoria va sesiza Directia oraseneasca pt protectie a drepturilor minorilor, care la randul sau iti vor cere aceleasi certificate

plus iti vor face si cateva verificari acasa

ca sa vada mediul in care traieste copilul

in fine, daca sunt motive reale de decadere, justitia nu se opune

daca sunt complicatii, e mai bine sa gasesti vreun avocat

sau pur si simplu sa convingi tatal copilui ca sa dea acordul sau ca copilul sa plece definitiv in Italia

in fine, Italia e mai aproape de Franta, veti putea sa va vedeti mult mai des decat MD-IT

succes Immagine Postata indiferent de solutia pe care o alegi

#5 scufitza

scufitza

Newbie

• 3 messaggi

Inviato 14 gennaio 2010 - 17:28

aaaaahhhhhhhhhhhhhhh!!!

da, da...imi amintesc Immagine Postata

ok, hai sa trecem la lucruri serioase

zici ca tu ai refuzat pensia alimentara, asta este indicat undeva?

el si-a manifestat interesul fata de copil? iti da, chiar daca nu este obligat, vreun ajutor material?

cat ati fost casatoriti te-a maltratat?

a dorit de fapt copilul?

(nu imi raspunde nici mie nici aici in forum! sunt intrebari pe care ti le va face judecatorul ca sa inteleaga care e situatia reala)

daca tatal intr-adevar nu isi indeplineste rolul de tata si este practic inexistent

atunci procedura e mai usoara si dureaza cam 6 luni

primul pas ar fi sa depui o plangere de decadere a drepturilor parintesti la judecatoria sectorului in care stai

explici totul ce si cum

judecatorul iti va explica tot, pas cu pas ce tre' sa faci:
- sa iei certificat de la medicul de familie care sa confirme ca intr-adevar tatal nu a fost la spital niciodata cu copilul
- de la cresa (daca umbla la cresa)

se face citatie la locul de trai, sau daca nu stii exact adresa, se face citatie publica in ziarul Min. de Justitie

mai departe judecatoria va sesiza Directia oraseneasca pt protectie a drepturilor minorilor, care la randul sau iti vor cere aceleasi certificate

plus iti vor face si cateva verificari acasa

ca sa vada mediul in care traieste copilul

in fine, daca sunt motive reale de decadere, justitia nu se opune

daca sunt complicatii, e mai bine sa gasesti vreun avocat

sau pur si simplu sa convingi tatal copilui ca sa dea acordul sau ca copilul sa plece definitiv in Italia

in fine, Italia e mai aproape de Franta, veti putea sa va vedeti mult mai des decat MD-IT

succes Immagine Postata indiferent de solutia pe care o alegi

Va multumesc mult pentru explicatia desfasurata.
Sper sa-mi reuseasca sa realizez ceea ce mi-am propus.