Jump to content


Moldweb
Moldova Community Italia uses cookies. Read the Regole privacy for more info. To remove this message, please click the button to the right:    I accept the use of cookies
  • Log in with Facebook Log in with Twitter Log In with Google      Sign In   
  • Create Account


  •  


Benvenuto su Moldweb

Posted Image Benvenuto su Moldweb. Come puoi vedere, da semplice visitatore del forum non ti è permesso interagire attivamente con la community, di sentirti parte di questo meraviglioso posto, per questo ti invitiamo a registrarti! Registrati subito o fai il login. Posted Image
Se poi hai un account Posted Image, Posted Image, Posted Imageo Posted Image è ancora più facile! Senza registrarti, fai direttamente il login con le tue credenziali Google, Facebook, Twitter o OpenId. Ti aspettiamo online con noi, tu cosa aspetti? Posted Image
Guest Message by DevFuse
 

Photo
- - - - -

Elezioni 2009 in Moldova - i seggi elettorali in Italia


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
37 replies to this topic

#21 vale

vale

    Advanced Member


  • 966 posts
  • Joined: 15-March 06

Posted 01 April 2009 - 13:36

:hmm: :hmm: :hmm:

si sente già presidente !


Attached File  Screenshot_1.png   2.23MB   4 downloads

http://unimedia.md/?...d=news&id=10141

Edited by vale, 01 April 2009 - 13:37.


#22 Rick

Rick

    Advanced Member


  • 17,668 posts
  • Joined: 25-August 05

Posted 01 April 2009 - 13:50

Immagine Postata



#23 vale

vale

    Advanced Member


  • 966 posts
  • Joined: 15-March 06

Posted 01 April 2009 - 14:31

Immagine Postata


Certo!

Tuttavia, potrebbe trattarsi di una bella anti pubblicità!
Voglio vedere se qualcuno avrà pure l'idea di mandarla in TV, così l'effetto diventerebbe doppio! :lol3:

#24 djmicia

djmicia

    Member


  • 48 posts
  • Joined: 23-March 07

Posted 01 April 2009 - 14:51

Certo!

Tuttavia, potrebbe trattarsi di una bella anti pubblicità!
Voglio vedere se qualcuno avrà pure l'idea di mandarla in TV, così l'effetto diventerebbe doppio! :lol3:




Quest invece è la verità!!

Attached Files

  • Attached File  02.pdf   836.66KB   22 downloads


#25 djmicia

djmicia

    Member


  • 48 posts
  • Joined: 23-March 07

Posted 01 April 2009 - 14:54

Questa invece è la verità!!

Attached Files

  • Attached File  03.pdf   169.66KB   12 downloads


#26 djmicia

djmicia

    Member


  • 48 posts
  • Joined: 23-March 07

Posted 01 April 2009 - 14:55

e anche questa...

Attached Files



#27 stinol

stinol

    Advanced Member


  • 319 posts
  • Joined: 13-September 05

Posted 02 April 2009 - 16:56

Pai daca Parlamentul a fost asa de activ din 2005-2009 de ce la noi in tara e asa mare saracie?
De ce despre intrarea Moldovei in UE se vorbeste numai innainte de alegeri?
De ce despre situatia Transnistria se vorbeste numai innaintea de alegeri?
De ce lumea continua sa plece masiv peste hotare daca parlamentu e asa de activ?
Comunistii au avut 8 ani ca sa demonstreze ca lucreaza bine. Insa in 8 ani ei sau inbogatit dar poporul e mai sarac decit era.
Zilele astea a, vizionat niste filmaturi s YOUTUBE si ceea ce am vazut nu mi-a placut de loc.
In 8 ani de zile comunistii spun ca au ridic salariile si pensiile de 4 ori. De ce majoritatea batrinilor care au lucrat cite 40 de ani au pensia 400 de lei?

Eu personal sper in coalitia dupa alegeri PL+PLMD+AMN sperind ca vor lua in deujuns voturi ca sa dee jos comunistii...
Am vorbit cu ex colegii mei din RM si spun ca tineretul e cu PL si Chirtoaca...
Sper sa pot merge si eu Duminica la Bologna...

#28 vasia

vasia

    Advanced Member


  • 1,497 posts
  • Joined: 02-July 08

Posted 02 April 2009 - 18:03

Ei au ridicat salariile de 4 ori si pensiile, dar ce nevoie daca au aceasi valoare cu salariu de 400 de lei ce era cu 10 ani in urma.

La noi e mai scupa viata ca in Europa.
Dar salariile is de 10 ori mai mici.

De ce?
Pentru ca la noi nu se produce nimic aproape, nu este o economie.
Totul se importa.
Si produsele cele mai intrebate is importate chear de fiul lui Voronin si toata structura Voroniana, creeindusi condiitii favorabile pentru aceste importuri.

Ce e mai rau, ca la noi in tara e facilitat importul la produsele care se produc si la noi.

Dar la masini industria care ar oferi posturi de munca si modernezarea economiei tarii noastre sarace si ramasa la epoca sovetica, se impoziteaza fara sa produci ceva.

In tara asta legile is facute doar pentru anumite persoane, imposibil sa lucrez cinstit si sa traiesti aici si sa ai o viata demna.

LA MOMENT!!!

Dar totul depinde de noi.

Edited by vasia, 02 April 2009 - 18:29.


#29 Rick

Rick

    Advanced Member


  • 17,668 posts
  • Joined: 25-August 05

Posted 02 April 2009 - 21:11

Stimaţi cetăţeni ai Republicii Moldova!
Pe data de 05 aprilie 2009 în Republica Moldova vor avea loc alegerile parlamentare. În această zi cetăţenii Republicii Moldova vor putea vota şi în Republica Italiană. Vă invităm să participaţi la alegeri între orele 07:00 şi 21:00 (ora locală a Italiei) la două secţii de votare deschise în acest scop: una în incinta Ambasadei Republicii Moldova la Roma (via Montebello, 8, Roma, CAP 00185) şi alta la Consulatul General al Republicii Moldova la Bologna (via Antonio Canova 30/32, Bologna, CAP 40138 ).

Actul de identitate, ce-i permite cetăţeanului Republicii Moldova să participe la votare în cadrul alegerilor parlamentare organizate peste hotarele Republicii Moldova, poate fi (1) paşaportul cetăţeanului Republicii Moldova pentru ieşire şi intrare din ţară, inclusiv cu termen de valabilitate expirat, sau (2) livretul de marinar.

În lista electorală suplimentară se înscriu alegătorii care se află la evidenţă consulară temporară şi care au solicitat includerea lor în listele electorale cu 7 zile înainte de ziua alegerilor, precum şi alegătorii care s-au prezentat la votare în ziua alegerilor.



Ambasada Republicii Moldova la Roma
http://www.ambmoldova.it/

#30 Sko33

Sko33

    Member


  • 72 posts
  • Joined: 24-May 08

Posted 02 April 2009 - 22:00

Bologna (via Antonio Canova 30/32, Bologna, CAP 40138 ).


Molto semplice trovare l'autobus, http://www.atc.bo.it...r/plannerIT.asp

Il 14 ci arriva (quello che arriva ai pulimini)
dalla stazione prima prendere il 25 e poi il 14.

Non pensavo che ci fosse un autobus che ci andava vicino ma a Bologna siamo avanti... più di quanto penso!

Edited by Sko33, 02 April 2009 - 22:01.


#31 stinol

stinol

    Advanced Member


  • 319 posts
  • Joined: 13-September 05

Posted 03 April 2009 - 09:43

to Vasea

Tu stii cum influenteaza voturile peste hotare la aceste alegeri?

#32 diego

diego

    Advanced Member


  • 478 posts
  • Joined: 10-November 06

Posted 04 April 2009 - 09:37

Allora ritrovo davanti al Consolato moldavo di Bologna per chi, di Moldweb, va a votare o accompagna qualcuno a votare. Comunque vada sarà occasione di una piccola rimpatriata per chi ci sarà!
Buon voto a tutti i moldavi! :thumbup:

#33 stinol

stinol

    Advanced Member


  • 319 posts
  • Joined: 13-September 05

Posted 05 April 2009 - 13:24

Mi-a telefonat lume care e consulat la Bologna si mi-au spus ca e rind mare acolo. Lumea sa organizat bine de data asta pentru avota. Speram in schimbare...

#34 Sko33

Sko33

    Member


  • 72 posts
  • Joined: 24-May 08

Posted 05 April 2009 - 19:52

Finalmente abbiamo votato. :bounce:
Alle ore 13,30 circa era pieno di gente mentre alle 18,30 si entrava senza problemi.

Ecco alcune foto scattate da me: Clicca per le Iimmagini di Oggi al Consolato

Edited by Sko33, 05 April 2009 - 20:02.


#35 Domenico

Domenico

    Advanced Member


  • 7,179 posts
  • Joined: 01-August 05

Posted 05 April 2009 - 19:58

Grazie Sam! :)

#36 Sko33

Sko33

    Member


  • 72 posts
  • Joined: 24-May 08

Posted 07 April 2009 - 17:17

Grazie Sam! :)



Quindi hanno vinto i Comunisti!!

Ma è vero che è stato bruciato il parlamento a Chisinau??? :angel_not:

Ecco un video che ho trovato ora:



Ed ancora:


Edited by Sko33, 07 April 2009 - 17:44.


#37 Sko33

Sko33

    Member


  • 72 posts
  • Joined: 24-May 08

Posted 09 April 2009 - 08:48

Quindi hanno vinto i Comunisti!!



Oltre che su i vari facebook e youtube, ci sono molti commenti, anche oggi, sui gruppi di discussione tipo it.politica.internazionale con riporto di notizie di giornali internazionali :smiley32:

Message-ID: <49dd6fdf$0$1110$4fafbaef@reader2.news.tin.it>

http://www.independe...ous-with-eu-over-twitter-revolution-1666121.html

Message-ID: <49dd6361$0$1114$4fafbaef@reader2.news.tin.it>

http://www.rferl.org...ys_Government_Provoked_Unrest_/1605003.html


http://news.bbc.co.u...ope/7989360.stm

E direi che non sia proprio finita qui! :ubri:

#38 GU GU

GU GU

    Advanced Member


  • 166 posts
  • Joined: 02-March 07

Posted 19 April 2009 - 10:32

Current political situation in Moldova

Czech Prime Minister and President of the European Council Mirek Topolánek spoke on the phone today with the President of Moldova, Vladimir Voronin, about the current situation in the Republic of Moldova.

The President of the European Council confirmed that on 22 April 2009 he will visit Moldova, where the results of recent parliamentary elections sparked violent protests.